– Поводом 175 година од Стендалове смрти –
Читасмо и згранусмо се.
Зар да уже не беше у рукама ни једног од злобивих виноградара? Зар да после свега, зар да, пошто урушише цркву и светост епископску, зар да зли виноградарчићи ни толику храбрости немађаху, ниједан?
Него да онај коме је свастика, ономе коме је његова му свастика, своју свастику са ужетом послаше. И да та уже преко гране за мрца пребацише и да она дрско повикаше: „Ми смо завршили.“
Узјогуни се протиница, а ниједан виноградојереј ни да гукнуше.
А шта требаше да уради предрадник кога одаслаше заступник Светости тако „дрско и нагло“ у пензију? Па, он требаше да буде тај који уже узеше и дрво бираше. И зар да он, предрадник радне јединице виноградарчића, Протомић, да он о свему незнаше ништа?
Како му, ако си човек, не би веровао. Ето: „У очи те гледам. Зар би те ја лагао? Појма ја немам.“
Ех, то многодекадно прављење себе самог лудим, тај уносни долароприносни посао Протомић корпорације.
Он само понекад у сну бунцаше: „И шта си мислио, мој брајко? Само четири испраћаја? Теби вила на Дедињу, у Ужичку, је ли? А мене тако јефтино? Е нећеш! Ако хоћеш да останеш у трону дедињско-светосавском, увешће се за мене у календару месечно дан мога Протомић испраћаја. И у свим црквама у Онтарију, што се сабере у тај дан, биће мени. Сваког месеца! Ако буде фалило, додаћемо дане. А можемо да додамо и коју цркву шире по Канади. А што да не, и тамо по нашим крајевима. Неће бити прескакања. Ту је Голосава да води књиге шта од кога није стигло. Да се плати тишина и муклина. Лепо је наследство мени тетка оставила. Има да се то уновчи! Има ли бољег Светости-уместо-светости од мене? Не би ја, али ако баш морам…“
Смириваше Голосава бунцача, али би залуд. Јер, Протомић имаде не једног него шпил кечева у рукаву. Знаде се то око оног, само његовог казана.
Како причаше јунак Протомић Ђак Симеон код свог казана, да је потсетио Светост на оданост фамилије Протомића оном младом монаху Иринеју. И на она ноћна припуштања тамом скровитим страсним посетама младића одајама стендаловског картузијанског манастира Јовања у Парми. И мораде Светост да цени такву теткину оданост и Протомићеве дугогодишње тишине око разних казана. И замери свом намеснику да је рано отерао Протомића у пензију, претваравши тако намесника у још већег мрца.
Отуда би своје казанске и завршавао Протомић, уз свој познати безначни осмех: „Лако је и патријархе постављати и смењивати. Важно је само тетку у право време на правим вратима имати.“
А својим непослушним виноградарчићима путио би Протомић прекорне потсетне опомене: „Знате добро на шта сам вас све, на икони, једног по једног, мени заклео! Нема сад ово и оно, брајко мој! Има да слушате. И за мене лично да се уведе разрез. Закели сте се да ме нећете оставити са ситнином него само крупном у руку.“
Поникавши главама виноградарчићи предано извршаваху.
Не знаше од моћи помућене памети Протомић да је томе чину, и таква обезикоњена, икона само идол и ништа више у служби за његове личне сврхе. Не знаше помућене памети Протомић, да се пред Господом не броји над чиме си се заклео. Нити се броји на шта си и у шта си се заклео. Не знаше Протомић да ГОСПОД САМО БРОЈИ КОМЕ СИ СЕ ЗАКЛЕО. И ако си морао зликовцу, да главу своју сачуваш, зликовцу је на душу, а не теби. Кога зликовац зликовштином у безумљу притискаше. И не отпушта.
Потврђиваше Протомић да мрц је само мрц. Вероваше он да се о винограду, овде насађеном руком Господњом, само он питаше да располаже. Од тетке му остављеним кечевима у рукаву.
Брат који слушах
онога који се заклеше ономе
који се око казана теткиним наследством фалише
Categories: Књижевност
You must be logged in to post a comment.